Krótka historia Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa
W Klasztorze Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Niepokalanej (na podstawie własnych wspomnień)
2018-12-13
Po przemianach społeczno - politycznych roku 1956, wróciła do szkół katecheza. Katechetą w VII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach Ligocie został ks. Józef Tchórz. Jednocześnie został On Rektorem Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa i ten czas, czyli rok 1956, kojarzę jako moment otwarcia tej Kaplicy dla wiernych. Na podstawie niepotwierdzonych formalnie informacji, przypominam sobie, że myślą związaną z powierzeniem tych dwóch funkcji księdzu Tchórzowi, był zamiar utworzenia w Kaplicy duszpasterstwa okolicznych szkół średnich.
Ta intencja nie została jednak zrealizowana, ponieważ katechezę w liceum przejęli Ojcowie Franciszkanie. Rektor w Kaplicy jednak pozostał i była ona nadal otwarta dla wiernych.
Lata 1956 - 1968 to czas, w którym funkcje rektora Kaplicy pełnili: ks. Józef Tchórz, a następnie ks. Jerzy Leichman i ks. Ignacy Żydziok,
Prawdziwy przełom w historii Kaplicy nastąpił z chwilą powierzenie funkcji Rektora księdzu Prałatowi Dobromirowi Sieradzkiemu, co miało miejsce jesienią 1968 roku. Jego osobowość, podejmowane inicjatywy spowodowały, że wierni Kaplicy zaczęli tworzyć jedyną w swoim rodzaju WSPÓLNOTĘ. W Kaplicy zawierano małżeństwa ( pierwsze już w grudniu 1968 roku), udzielano sakramentu chrztu św, a także wyprowadzanie zmarłych na miejsce wiecznego spoczynku.
Kaplica nigdy nie miała problemów z naborem ministrantów, którzy byli dziećmi jej wiernych, a służbę zaczynali w wieku 5 , 6 lat. Ministrantami pozostawali do wieku dojrzałego, a zdarzało się, że przy ołtarzu spotykały się dwa pokolenia. Do Kaplicy wiernych przyciągały wspaniałe kazania ks. Prałata, a także prowadzone przez Niego spotkania mające na celu pogłębienie wiedzy religijnej i wiary. Tam też powstały zalążki duszpasterstwa akademickiego w Ligocie, które zaczęło w Kaplicy działać jeszcze przed FODĄ, a potem funkcjonowało równolegle.
Początkowo duszpasterstwo to prowadził ks. Prałat, a następnie księża rekolekcjoniści Domu Rekolekcyjnego Sióstr, kolejno: śp. Ks. Engelbert Ramola i ks. Wojciech Zygmunt. Dynamiczny rozwój FODY spowodował naturalne wygaśnięcie duszpasterstwa w Kaplicy. 20 lat temu w Kaplicy powstała nowa służba liturgiczna i nowa mała wspólnota – szafarze nadzwyczajni komunii świętej. I tyle historii ponad 50 - ciu lat, w telegraficznym skrócie. Dzisiaj, po śmierci ks. Prałata, my, wierni Kaplicy i nasz nowy duszpasterz ks. Jacek Błaszczok, piszemy dalszy ciąg tej historii.